Dziś wyjaśniamy znaczenie tablicy inspiracji jako zestawu tekstur, elementów typograficznych, palet kolorów i podpowiadamy jak ją stworzyć.
Mood Board, inaczej tablica inspiracji, to zestaw tekstur, elementów typograficznych i palet kolorów, które mają na celu wspomóc odnalezienie inspiracji i kreatywne działania. Tablice można stworzyć z użyciem prostego oprogramowania graficznego. Czy wiesz, jak wykonać prawidłowy mood board?
Czym jest mood board? Jaka jest jego funkcja?
Mood board, to rodzaj kolażu, który ma na celu zainspirować do twórczego i kreatywnego działania. Tego typu tablice są często wykorzystywane przez projektantów wnętrz oraz osoby, w których pracy duży nacisk kładzie się na kreatywność. Mood board może się składać z fotografii całych obiektów lub podobizn ich fragmentów. Nie ma sztywnej zasady, która narzucałaby jego wygląd.
Zbiór obrazów, próbek kolorów i zdjęć ma na celu zainspirować w pracy nad projektem oraz pobudzić wyobraźnię. Z mood boardów korzystają między innymi projektanci wnętrz, redaktorzy, specjaliści od organizacji ślubów i wesel, projektanci modowi oraz marketingowcy i brand managerowie. Z ich pomocą można wykonać ciekawy projekt wizualny, a także usprawnić tworzenie identyfikacji wizualnej, np. dla konkretnej marki. Jak wykonać prawidłowy mood board?
Jak wykonać prawidłowy mood board?
Tablice inspiracji można tworzyć w formie modeli wirtualnych, jak i z rzeczywistych obiektów, np. wydrukowanych zdjęć. Samo w sobie tworzenie tablic mood board może być dobrą zabawą, rozbudzającą kreatywność. Aby wykonać prawidłowy mood board, należy użyć rycin, obrazków lub odcieni kolorów i zebrać je razem w celu wyrażenia jakiejś emocji. Na elementy kolażu mogą się składać np.: paleta barw w zbliżonym odcieniu, fotografie mebli lub ich konkretnych elementów, podobizny rzeźb i roślin, ilustracje przedstawiające struktury lub dany materiał.
Mood board może nawiązywać do jednego konkretnego stylu lub stanowić kolaż – mieszankę różnych inspiracji. Dzięki takim tablicom architekt może przekazać klientowi swoją wizję i przekonać go do niektórych rozwiązań. Może także odnaleźć inspirację i stworzyć na podstawie mood boarda zupełnie unikatowy projekt, łączący różne style. W ten sposób można przedstawić klientowi np. propozycję zaaranżowania kuchni, łazienki lub pokoju.
Jak stworzyć inspirujący mood board? Warto skorzystać między innymi z takich programów graficznych jak CANVA lub Picasa. Mood board można stworzyć także w formie fizycznej, wystarczy do tego tablica korkowa i wycinki z gazet lub z katalogów. Tak stworzony kolaż warto przedstawić klientowi we wstępnych rozmowach, by przekazać mu wizję artystyczną i możliwe rozwiązania oraz dojść do porozumienia i podpisania umowy.